luni, 26 decembrie 2011

Proiect de lectie stiinte ale naturii


PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA: Nucet
CLASA:  a III-a
ÎNVĂŢĂTOARE: Badea Clara Adriana
OBIECTUL: Ştiinţe ale naturii
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Transformări
SUBIECTUL LECŢIEI: Transformări ale stărilor de agregare
TIPUL LECŢIEI: mixtă

SCOPUL LECŢIEI:
·        Informativ:
-         Înţelegerea fenomenelor de transformare a stărilor de agregare, care se petrec în natură;
-         Utilizarea în comunicare a unor termeni şi concepte specifice ştiinţelor naturii;
·        Formativ:
-         Formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de experimentare şi explorare/investigare a realităţii, folosind procedee şi instrumente specifice;
-         Dezvoltarea spiritului de observaţie;
-         Dezvoltarea operaţiilor şi calităţilor gândirii;
-         Dezvoltarea capacităţii de cooperare în realizarea sarcinilor.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.3. – să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate;
2.3. – să deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru;
2.4. – să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
        
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

O 2.3.1.(O1)să deruleze activităţi de observare şi experimentale care evidenţiază transformări ale stărilor de agregare, înregistrând cel puţin informaţia esenţială obţinută;
O 2.3.2.(O2) - să transforme substanţele dintr-o stare de agregare în alta, conform indicaţiilor primite;
O 1.3.3.(O3)să explice fenomenele prin care se produc transformări ale stărilor de agregare; cel puţin să recunoască fenomenul care se produce;
O 2.4.4. (O4).- să identifice în natură diverse transformări ale stărilor de agregare, dând cel puţin câte un exemplu pentru fiecare transformare.

METODE ŞI PROCEDEE:
'        problematizarea,
'        jocul de rol,
'        mozaicul,
'        experimentul,
'        observarea, explicaţia,
'        conversaţia,
'        demonstraţia,
'        tehnica ciorchinelui.

MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII DIDACTICE:
%    Frontal;
%    Individual;
%    Grupal (3 grupuri de bază, 5 grupuri de experţi).

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
8   Fişe de observare de scurtă durată
8   Fişe de observare de lungă durată
8   Fişe de evaluare
8   Fişe de autoevaluare
8   Post-ituri
8   Fişe pentru ciorchini
8   Spirtiere
8   Cuburi de gheaţă
8   Pahare Berzelius
8   Trepiede
8   Sită de azbest
8   Sticlă de ceas
8   Ceşti cu apă caldă
8   Sticle tăiate.















DESFĂŞURAREA LECŢIEI


Nr.
crt.

Momentele lecţiei

Ob. op.

Conţinutul activităţii

Timp

Metode şi procedee
Moduri de organiza
re a activităţii

Material didactic

Evaluare
1.
Momentul organizatoric

·        Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii
·        Se pregătesc ustensilele şi materialele necesare.
1 min.




2.
Captarea şi orientarea atenţiei
O 4






O 3
·        Se solicită elevilor să se prezinte pe rând, astfel: „Dacă aş fi un fenomen meteorologic, mi-ar plăcea să fiu … pentru că … „ şi să reprezinte printr-un desen fenomenul ales. Se afişează toate post-iturile.
·        Se solicită elevilor să creeze şi să pună în scenă fenomene/transformări din natură (formarea poleiului, topirea zăpezii, formarea norilor, ninsoarea, ploaia).
3 min.






4 min.
Problematizarea





Jocul de rol
Conversaţia
Explicaţia
Individual
Frontal





Grupal
Post-ituri






Fişe cu sarcinile
Chestionarea orală





Observarea sistematică
3.
Reactualizarea ancorelor
O 3
·        Se solicită elevilor să enumere stările de agregare şi să dea exemple de corpuri aflate în diverse stări de agregare.
1 min.
Conversaţia
Frontal

Observarea sistematică
4.
Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

·        Se anunţă subiectul lecţiei şi se scrie titlul pe tablă.
·        Se explică elevilor ceea ce vor învăţa în cadrul lecţiei (obiectivele operaţionale).
1
min.
Explicaţia
Frontal

Observarea sistematică
5.
Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor








O 1
O 2
O 3





O 1
O 2
O 3





O 1
O 2
O 3



O 1
O 2
O 3




O 1
O 2
O 3





O 1
O 2
O 3






O 1
O 2
O 3




O 4



O 3
O 4
·          Elevii sunt organizaţi în grupurile de bază, câte 5, apoi regrupaţi în grupurile de experţi, câte 3.
·          Fiecare grup de experţi va învăţa despre o anumită transformare a stărilor de agregare.
1. Grupul gheţarilor – Au observat transformarea apei puse în congelator. Analizează fişele de observare completate anterior şi formulează concluzia.  Se pregătesc pentru a explica colegilor din grupul de bază fenomenul de solidificare.
2. Grupul topitorilor – Vor urma instrucţiunile din fişă: fiecare copil ţine în mână un cub de gheaţă, câteva minute. Observă ce se întâmplă şi completează fişa de observare.  Se pregătesc pentru a explica colegilor din grupul de bază fenomenul de topire.
3. Grupul vaporilor – Analizează fişa de observare completată anterior, cu prilejul înregistrării timp de câteva zile a nivelului apei dintr-un vas cu apă lăsat la căldură.
- Vor urma instrucţiunile din fişă pentru a fierbe apă într-un vas.  Observă ce se întâmplă şi completează fişa de observare.  Se pregătesc pentru a explica colegilor din grupul de bază fenomenul de evaporare.
4.Grupul Picătura 1 - Vor urma instrucţiunile din fişă pentru a fierbe apă într-un vas ca apoi să acopere vasul cu un capac rece.  Observă ce se întâmplă şi completează fişa de observare.  Se pregătesc pentru a explica colegilor din grupul de bază fenomenul de condensare.
5.Grupul Picătura 2 - Vor urma instrucţiunile din fişă pentru a transforma în picături de apă vaporii dintr-o ceaşcă cu apă fierbinte. Observă ce se întâmplă şi completează fişa de observare.  Se pregătesc pentru a explica colegilor din grupul de bază fenomenul de condensare.

·  Experţii se întorc în grupurile de bază şi predau ceea ce au învăţat ei, procedând în mod similar (experiment, observare, fişe de observare). Astfel se explică următoarele transformări: solidificarea, topirea, evaporarea, condensarea).
·  Se solicită elevilor să dea exemple de transformări ale stărilor de agregare întâlnite în viaţa de zi cu zi.
·  Se solicită elevilor să realizeze un ciorchine în care să prezinte transformări ale stărilor de agregare, explicaţii exemple.

2 min.




5 min.
















































15 min.





2 min.



7 min.
Mozaic







Observarea de lungă durată
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul



Experimentul
Observaţia
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul



Observarea de lungă durată
Conversaţia
Explicaţia


Experimentul
Observaţia
Conversaţia
Exerciţiul



Experimentul
Observaţia
Conversaţia
Exerciţiul




Experimentul
Observaţia
Conversaţia
Exerciţiul





Mozaic
Experiment
Observaţie
Conversaţie
Demonstraţie
Explicaţie

Conversaţia
Exerciţiul
Explicaţia

Ciorchinele
Conversaţia
Exerciţiul

Grupal







Grup de experţi






Grup de experţi






Grup de experţi




Grup de experţi





Grup de experţi






Grup de experţi







Grupuri de bază





Frontal



Grupal









Fişe de observare
Cuburi de gheaţă




Fişe de observare
Cuburi de gheaţă




Fişe de observare



Fişă de observare
Spirtiere
Pahar Berzelius
Trepied
Sită de azbest
Fişă de observare
Spirtiere
Pahar Berzelius
Trepied
Sită de azbest
Sticlă de ceas
Fişă de observare
Ceaşcă cu apă fierbinte
Sticlă de plastic tăiată

Materialele anterioare în câte 3 exemplare




Fişe pentru ciorchini
Markere
Observarea sistematică






Observarea sistematică
Proba scrisă





Observarea sistematică
Proba scrisă





Observarea sistematică
Proba scrisă



Observarea sistematică
Proba scrisă




Observarea sistematică
Proba scrisă





Observarea sistematică
Proba scrisă






Observarea sistematică
Proba scrisă
Interevaluarea



Chestionarea orală


Analiza produselor activităţii
6.
Evaluarea performanţelor
O 3

O 1
O 2
O 3
O 4
·        Se solicită elevilor să rezolve sarcinile dintr-o fişă de evaluare formativă.
·        Se solicită elevilor să completeze o fişă de autoevaluare a activităţii din lecţie.

2 min.

3 min.

Exerciţiul

Autoevaluarea

Individual

Individual
Fişe de evaluare formativă
Fişe de autoevaluare
Proba scrisă curentă

Autoevaluarea
7.
Asigurarea retenţiei
O 1
O 2
O 3
O 4
·        Se verifică modul în care elevii au rezolvat sarcinile din cadrul testului formativ şi se lămuresc eventualele probleme apărute.
·        Se analizează împreună cu elevii fişele de autoevaluare.
2 min.
Conversaţia
Explicaţia
Evaluarea formativă
Frontal
Fişe de evaluare

Fişe de autoevaluare
Observare sistematică
Autoevaluare
8.
Asigurarea transferului
O 3
·        Se solicită elevilor să se informeze despre modul în care se formează norii, ploaia, zăpada şi să aducă imagini/articole/etc.
1 min.
Explicaţia
Conversaţia
Frontal


Observarea sistematică
9.
Discuţii de încheiere

·        Se fac aprecieri asupra modului în care elevii s-au implicat în desfăşurarea activităţii.
1 min.
Conversaţia
Autoevalua
rea
Interevalua
rea
Frontal

Observarea sistematică



















Numele şi prenumele:………………………………………………………………….



FIŞĂ DE OBSERVARE DE LUNGĂ DURATĂ
Gheţarii

Pune apă în formele pe care le ai la congelator, apoi introdu-le în congelator şi observă ce se întâmplă.

Ora înregistrării
Observaţia efectuată
Concluzia
(Transformarea)
Explicaţia



















































Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE
Topitorii

         Ţine în mână un cub de gheaţă. Ce observi?

Starea de agregare a apei la început
Observaţia efectuată ţinând cubul în mână
Concluzia
(Transformarea)
Explicaţia

















Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE
Topitorii

         Ţine în mână un cub de gheaţă. Ce observi?

Starea de agregare a apei la început
Observaţia efectuată ţinând cubul în mână
Concluzia
(Transformarea)
Explicaţia













Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE DE LUNGĂ DURATĂ
Vaporii

Pune un vas cu apă lângă sobă. Notează în fiecare zi nivelul apei.

Data înregistrării
Nivelul apei
Concluzia (Transformarea)
Explicaţia











































Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE
Vaporii

1.         Aşază spirtiera sub trepied.
2.         Pe trepied poziţionează sita de azbest.
3.         Pune puţină apă într-un pahar.
4.         Măsoară cu o riglă nivelul apei din pahar.
5.         Pune paharul pe sita de azbest.
6.         Aprinde spirtiera.
7.         Aşteaptă să fiarbă apa.
8.         Măsoară din nou nivelul apei din pahar.

Nivelul apei înainte de fierbere
Nivelul apei după fierbere
Observaţia
efectuată
Concluzia (Transformarea)
Explicaţia
































Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE
Picătura 1


1.     Aşază spirtiera sub trepied.
2.     Pe trepied poziţionează sita de azbest.
3.     Pune puţină apă într-un pahar.
4.     Pune paharul pe sita de azbest.
5.     Aprinde spirtiera.
6.     Aşteaptă să fiarbă apa.
7.     Acoperă paharul cu o sticlă de ceas.


Starea de agregare a apei înainte de fierbere
Observaţia efectuată fără a acoperi paharul
Observaţia efectuată după acoperirea paharului cu sticla de ceas
Concluzia (Transformarea)
Explicaţia





























Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE
Picătura 2

         Peste ceaşca cu apă fierbinte aşază sticla tăiată. Ce observi pe pereţii interiori ai sticlei reci?

Starea de agregarea a apei înainte de acoperire
Observaţia efectuată după acoperirea ceştii
Concluzia (Transformarea)
Explicaţia





































Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE EVALUARE
Transformări ale stărilor de agregare


Completează pe săgeţi numele transformării corespunzătoare a stărilor de agregare indicate:



S             L            G


Numele şi prenumele:………………………………………………………………….


FIŞĂ DE OBSERVARE
Transformări ale stărilor de agregare


Completează pe săgeţi numele transformării corespunzătoare a stărilor de agregare indicate:



S             L            G




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu